Zdobyliśmy trzecie miejsce w „Smakach Bukowiny”

23 czerwca w Jastrowiu przy okazji 29. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania” zorganizowano konkurs kulinarny pn. „Smaki Bukowiny”, w którym postanowiliśmy spróbować swoich sił i jak się okazało z powadzeniem, bo zajęliśmy III miejsce!

– Pogoda nie sprzyjała, ale wygotowaliśmy trzecie miejsce i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Całość wydarzenia uświetnił marszałek Piłsudski i nasi młodzi przyjaciele z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy, którzy przygotowali inscenizację „Piłsudski na Bukowinie”, a my zaserwowaliśmy uroczysty obiad, który można było spożyć w towarzystwie marszałka. Był to nasz akcent na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Marszałek Piłsudski powozem zwiedzał okolicę i odpowiadał na liczne pozdrowienia mieszkańców Jastrowia – powiedział Włodzimierz Paprocki, prezes Stowarzyszenia a zarazem Spółdzielni Socjalnej Świt Dobry”. – To trzecie miejsce w konkursie gotowania jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Świadczy o tym, że jesteśmy dostrzegani przez innych i że to co robimy ma sens. Smak nie ma barw politycznych, smak jest bardzo ludzki, a zebrani w Jastrowiu, w tym dniu ludzie z różnych stron świata,  mieli okazję po ludzku porozmawiać, pośmiać się a czasami siarczyście prze klnąc na pogodę w ojczystym języku.

Na „Smaki Bukowiny” przygotowaliśmy:

  • zrazy bukowińskie z modrą kapustą i szfołki z dziurką (podobne do klusek śląskich)
  • bukowińską białą z czosnkiem niedźwiedzim i białą zupą z klopsami (kiełbasę robiliśmy na oczach wszystkich, począwszy od mielenia mięsa, poprzez przyprawianie kończąc na nadziewaniu w naturalne osłonki i parzeniu)
  • smalec z dzika i masełko czosnkowe od naszej łobżenickiej krowy z mleczarni w Łobżenicy, o czym informowaliśmy tak jak o najwspanialszym twarogu na świecie z OSM Łobżenica
  • nasze wędliny – Kindziuk i kiełbasę kresową.

Bardzo się cieszymy, że wszystko smakowało i zostało docenione nie tylko przez jury ale również licznych uczestników Bukowińskich Spotkań w Jastrowiu.